Web Servis Nedir ?

Web Servis

Web servis veri trafiğinin cihaz ve işletim sistemi  bağımsız bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan XML,JSON vb. standartları ile veri alışverişini sağlayan yapılardır. Büyük sistemlerde Web servislerin sanallaştırılması sağlanarak sistemler test edebilir.

Web servisler web üzerinden HTTP protokolünü kullanarak hizmet veriller. Bu servisleri anlamak için bir örnek üzerinde anlatmak gerekirse buna en uygun örnek günümüzde bir çok uygulama tarafından kullanılan API bağlantılı sistemleri verebilmekteyiz. Bu sistemlerde API üzerinden belirli formatlarda(xml,json vb. ) veri gönderdiğimiz zaman bizlere de bu formatlar üzerinden belirli formatlarda yanıt vererek bilgi akışını sağlarlar. Örneğin günümüzde açık bankacılık adında bankalar belirli API’ler ile bilgi paylaşımı yapabilmektedirler. Bu API’ler sayesinde istediğimiz zaman bankalardaki bilgileri web servisler ile istediğimiz uygulamalara yansıtabiliriz.

Web servislerde en çok REST(Representation State Transfer) ve SOAP(Simple Object Access Protocol) türleri kullanılmaktadır. Bu türleri incelemeden önce belli kavramları bilmemiz gerekmektedir. Bunlar ;

  • Request : istektir. Web servis üzerinden istenilen bilgi burada anlatılır.
  • Response : cevaptır. Web servis üzerinden istenilen bilgiye dönen cevaptır.
  • WSDL ( Web Services Description Language) : Soap tabanlı web servislerde kullanılır. Web servisin kullanılabilmesi için gerekli olan bilgileri tanımlayan standarttır.
  • Resource : Kaynaktır. Resource URI ile tanımlanır ve bir metod tanımlaması veya bir değişken olabilir. Rest  tabanlı servislerde kullanılır.

SOAP SERVİSLERİ NEDİR ?

Soap, web servislerin bilgi aktarımını sağlayan XML tabanlı bir protokoldür. SOAP tabanlı bir web servisin, gönderilen XML verisini nasıl yorumlayacağını bilmesi gerekir. Bu bilme işlemini  WSDL kullanarak yapar.

Soap servisleri açılımında geçtiği gibi bir iletişim protokolü değildir. Soap verilerin yapısını standardize eden bir protokoldür. Veri formatı olarak xml’dir. Belli parçalardan oluşur. Bunlar ;

  • Header : Meta-data bilgilerini içeren kısımdır.
  • Body : Requestde ve response’a ait parametrelini barındırıldığı kısımdır.
  • Fault : Yapılan request sonucu bit hata var ise hata mesajını içerir.

REST SERVİSLERİ NEDİR  ?

Rest servislerinde işlemler resource kavramıyla yapılır. Yani Rest’de URI’ler yardımıyla HTTP istekleri yapılır. Böylece REST’de işlemler tamamen HTTP methodları(GET, POST, PUT DELETE vb. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.) tarafından yapılır.XML,JSON,HTML gibi pek çok formatta verileri iletir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kendini geliştirmeye çalışırken etrafını geliştirmeye çalışan test mühendisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol