SQL SERVER 2017 Kurulumu -I

Microsoft SQL Server

SQL Server 2017 Kurulumu ile başlıyoruz. Developer sürümününün kurulum işlemini gerçekleştireceğiz. MSSQL editionlarını daha sonra derinlemesine inceleyeceğiz.

MSSQL kurulumu yapılırken yapılan en büyük hata ileri ileri diyip kurulum yapmaktadır. Temel bir SQL için gereksiz olan uygulamaları sistemimize kurup, yavaşlık ile karşılaşabiliriz. Bu kurulumumuzda en temel seviyede MSSQL kurulumu gerçekleştireceğiz.

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-downloads sitesinden setup dosyamızı indiriyoruz.

SQL SERVER KURULUMU -I

Setup dosyamızı çalıştırıyoruz. Açılan ekranda New SQL stand-alone seçeneğini seçiyorum.

SQL SERVER KURULUMU -I

Developer sürümü Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan bir sürümdür. Sürüm detaylarını daha sonra ele alacağız. Developer sürümünü seçip ilerliyoruz. Resim olarak eklemediğim ekranlarda Next diyerek devam edebilirsiniz.

SQL SERVER KURULUMU -I

MSSQL özelliklerini seçme ekranına geliyoruz. Daha önceden bende kurulu olduğu için gri olarak gelmektedir. En temel seviyede kurulum için resimde ki gibi seçimleri yapınız.

SQL SERVER KURULUMU -I

Bu ekran SQL kendisi için bir Instance adı istemektedir. Varsayılan olarak MSSQLSERVER gelmektedir. Bu ismi SQL bağlanmak için kullanacağız. Varsayılan olarak bırakabilir ya da istediğiniz ismi verebilirsiniz.

SQL SERVER KURULUMU -I

SQL çalışması sırasında hangi kullanıcı bilgileri ile çalışacağını göstermektedir. Şuan ki kurulumumuzda bir değişiklik yapmayacağız. 2. sekmede Collation bilgileri yer almaktadır.

SQL SERVER KURULUMU -I

SQL iki tür giriş seçeneği mevcuttur. Giriş seçeneklerini daha sonra ele alacağız. Bu ekranda sa(System Admin) kullanıcımıza bir şifre belirliyoruz. Sisteme windows kullanıcımız ile giriş yapmak istersek “Add Current User” butonuna tıklıyoruz.

SQL SERVER KURULUMU -I

2. Sekmede dosyaların hangi dizince bulunacağını göstermektedir. İmkanınız var ise log dosyası ile data dosyasını farklı disklere yerleştiriniz. Performans için önerilir.

SQL SERVER KURULUMU -I

Son ekranda yaptığımız işlemlerin özet işlemidir. Kontrollerimizi gerçekleştirdikten sonra kurulumumuzu tamamlayabiliriz. Sistem performansına bağlı olarak yaklaşık 10-30 dk arası sürmektedir.

SQL Server 2017 Kurulumu işlemini tamamladık. Bir sonraki makalemizde kurduğumuz MSSQL’e Management Studio ile bağlantı sağlayacağız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliğini bitirip sektörde veri tabanı mühendisi olarak göreve başladım.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol