SAP VA41/VA42/VA43 Ek Alan Ekleme

sap

Merhaba bu yazımızda SAP‘ de satış sözleşmesi yani VA41/VA42/VA43 işlem kodlarındaki başlık ve kalem bilgilerinin ek alanlar kısmına yeni bir alanı nasıl ekleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Öncelikle başlık verileri için VBAK tablosuna gidip istediğimiz ek alanları eklemeliyiz. SE11 işlem koduna giderek ve VBAK tablosuna girelim. Şimdi aşağıdaki resimdeki gibi Append Strucre butonuna basalım.

vbak table append structure

Daha sonra gelen popup ekranında daha önceden ek alanlar için açılmış bir z’li structure var ise onun içerisine istediğimiz alanları ekleyelim. Yok ise yukarıdaki create butonuna basarak yeni bir z’li structure oluşturalım ve istediğimiz alanları ekleyelim.

vbak table append structure create
vbak table append structure create structure

Başarılı bir şekilde structure oluşturduğumuza göre artık screen üzerinde tasarımımızı yapabiliriz. Bunun için SE51 işlem koduna gidiyoruz. Program alanına SAPMV45A ve Screen number alanına 8309 yazıyoruz ve display butonuna basıyoruz.

se53 screen painter

Display butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekran üzerinden istediğimiz düzenlemeleri yapacağız. Layout butonuna basarak tasarımımızı oluşturalım.

se53 screen painter display

Açılan ekranda örnek olarak ben aşağıdaki gibi bir tasarım oluşturdum. Siz de kendi sürecinize göre istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta input alanlarda vbak tablosundaki oluşturduğumuz ek alanları referans olarak göstermeliyiz. Örneğin kur tipi input alanı için VBAK-ZZKUR şeklinde yazmalıyız.

se53 screen painter layout

Bu ekrandan sonra yaptığımız tasarımı kaydedip aktifleştirelim. Eğer input alanlara otomatik veri doldurma, kayıt sonrası veri doldurma vb gibi işlemler yapmak istiyorsak aşağıdaki programların ilgili kısımlarını kullanmalıyız.

PBO modulesMV45AOZZ
PAI modulesMV45AIZZ
Data definitionsMV45ATZZ
SubroutinesMV45AFZZ

Şimdi istediğimiz bir kontrol varsa bunları da yazdıktan sonra başlık verileri için her şeyi tamamladık. VA43 işlem koduna giderek daha önce oluşturduğumuz bir satış sözleşmesine gidip bakalım.

va43 tcode header
va43 tcode header display

Alanlarımız başarılı bir şekilde geldi. Sıra geldi kalem bilgilerindeki ek alanlar kısmına ek alan eklemeye. Burada ise header daki adımlara benzer adımları izleyeceğiz. Vbak tablosu yerine Vbap tablosuna append structure ile ek alan oluşturacağız. SE51 işlem kodunda ise program name ve screen number alanları aşağıdaki gibi olacak.

se53 screen painter for item

Bu iki değişikliğin dışında ki her şeyi başlık ek alan kısmına ek alan ekleme işlemlerin aynısını yapıyoruz. SAP kategorisindeki tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Merhaba, Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nden 2019 yılında mezun oldum. Daha sonra Sap sektöründe çalışma hayatına başladım. Burada elimden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol