ISTQB Sertifikası Nedir ?

ıstqb

ISTQB ise bu test alanın temellerini standart haline getimeye çalışan bir kuruluştur. Test alanı oldukça geniş bir alana sahip ve testin teknikleri, stratejileri, seviyeleri, yaklaşımları gibi birçok düşünülmesi, incelenmesi ve bilinmesi gereken özellikleri mevcuttur.

stqb

ISTQB TEMEL SERTİFİKASYONU

ISTQB uluslararası geçerliliği olan test mühendisliği alanındaki en önemli sertifikasyon programıdır. ISTQB’nin çeşitli sertifikaları var ancak bütün yollar ilk sertifika olan Foundation Level sertifikasından geçiyor. Şu anki sertifika müfredatı, en son 2018 yılında düzenlenmiş olup sınavda katılımcılar bu müfredattan sorumlu tutulmaktadır.

ISTQB test prensibleri ;

Prensip 1: Testler hataların varlığını gösterir.

Yazılım testleri hataların var olduğunu gösterir fakat hiç bir hata kalmayacağını garanti etmez. Test yapılması, yazılımda gizli kalmış hataların bulunma riskini azaltır fakat %100 bir doğruya bizi ulaştırmaz.

Prensip 2: Yazılım ürünün komple test edilmesi mümkün değildir.

Hangi test tekniği kullanılırsa kullanılsın yazılımdaki tüm detayları test etmek mümkün değildir. Bu tarz test yerine, risk analizleri ve öncelikler verilerek testler gerçekleştirilmelidir.

Prensip 3: Erken test edin (Early testing)

Yazılım geliştirme süreci ne olursa olsun, test aktivitesine mümkün olan en erken zamanda başlanmalıdır. Oluşan bir hatanın analiz sürecinde bulunmasının maliyeti 1 birim ise ürün sahaya verildikten sonra maliyet 100’lerce birimdir.

Prensip 4: Hataların kümelenmesi (Defect clustering)

Hatalar, yazılımın belirli bölümlerinde kümelenebilir. Hataların çoğunu veya en önemli operasyonel hataları, az sayıda modül kapsıyor olabilir.

Prensip 5: DNT-Tarım ilacı paradoksu (Pesticide paradox)

Tekrarlayan aynı tipteki test aktiviteleri, yazılımda benzer hataların bulunmasına ve yeni hataların gizli kalmasına neden olurlar. Dolayısıyla, test koşulları (test case) sürekli yenilenmeli ve revize edilmelidir. Amacımız bataklıkta sivrisinek avlamak değil, bataklığı kurutmak olmalıdır.

Prensip 6: Testler içerik ve konu bağımlıdır.

Yazılımın modül içeriğine veya kullanım alanlarına bakılarak farklı tipte veya derinlikte test aktiviteleri uygulanmalıdır.

Prensip 7: Hatalar %100 giderilemez.

Test aktiviteleri esnasında hataların bulunması, yazılımın hatalardan %100 arındırıldığı veya kalite standartları anlamında son kullanıcının ihtiyaçlarının %100 kapsandığı anlamına gelmez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kendini geliştirmeye çalışırken etrafını geliştirmeye çalışan test mühendisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol