Genel Olarak SAP

genel-olarak-sap

Genel Olarak SAP Nedir? Hangi Modüllerden Oluşur?

Merhaba bu yazımızda Genel olarak SAP nedir kısaca değindik.

SAP Nedir?

     SAP(Systems Analysis and Products in Data Processing) merkezi Walldorf, Almanya’da bulunan, Avrupa’nın en büyük yazılım şirketidir. 1972 yılınca 5 eski IBM çalışanı tarafından kurulmuştur.

     Şirketin bilinen ürününün ismi SAP ERP(Enterprise Resources Planning)’ dir. Yıllar içerisinde SAP ürününe kattığı yeni geliştirmeler ve özellikleri farklı isimlendirerek piyasaya sürmüştür.

     Sap iş uygulamaları alanında dünyada lider yazılım olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de ERP pazarında lider 2000 üzerinde firmanın kullandığı bilinmektedir.

 

Genel SAP Modülleri

  • SD(Sales & Distribution) Modülü: Satış ve Dağıtım Modülü; teklif, sipariş, fiyatlandırma, sevkiyat, faturalandırma ve ödeme almaya kadar tüm satış süreçleri yönetilir.
  • FI(Financial Accounting) Modülü: Mali Muhasebe Modülü; muhasebedeki faaliyetlerin sistemde en uygun ve en güvenilir ortamda gerçekleştirilmesi sağlanır.
  • MM(Material Management) Modülü: Malzeme Yönetimi Modülü; Satın alma, teklif yönetimi, sözleşme yönetimi, değerleme sınıflarının tayini, fatura kontrolü ve stok yönetimi(mal giriş çıkışları gibi stoksal hareketler, yeni malzeme oluşturma gibi) yönetilir.
  • HR(Human Resource) Modülü: İnsan Kaynakları Modülü; İnsan kaynakları yönetimiyle ilgili izin, performans, bordro yönetim süreçleri yönetilir.
  • PS(Project System) Modülü: Proje Sistemleri Modülü; Proje yönetimini sağlar.
  • CO(Controlling) Modülü: Maliyet Muhasebesi ve Kontrol Modülü; Şirketlerin karlılık analizlerini çıkararak hangi alanda karlı, hangi alanlar maliyetli bilgisini üretir. Karlılık analizi, ürün maliyetlendirme, iç sipariş, kar merkezi muhasebesi bu modül ile yönetilir.
  • BI/BW(Business Intelligence) Modülü: Veri Ambarı: şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda mevcut verilerden bilgiye ulaşmaya ve karar destek süreçlerini en etkin biçimde yürütmeye yardımcı olur. İş zekası konularının yönetimini sağlar.
  • PP(Production Planning) Modülü: Üretim Planlama Modülü; MRP, rota, ürün ağaçları, kaba planlama, üretim planlama, üretim kontrol ve kapasite analizlerinin yönetimi sağlanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Merhaba, Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nden 2019 yılında mezun oldum. Daha sonra Sap sektöründe çalışma hayatına başladım. Burada elimden geldiğince tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol